V tomto článku mám zopár dôležitých tipov, na čo nezabudnúť pri cestovaní s deťmi. Čo teda nezabudnúť zbaliť deťom na výlet?
Doklady
Od roku 2012 už v zahraničí nie je možné cestovať s deťmi zapísanými v dokladoch rodiča, preto každé dieťa bez ohľadu na vek potrebuje mať vlastný pas. Vzhľadom na dlhšie čakacie doby na vydanie dokladov počas hlavnej dovolenkovej sezóny je odporúčané zabezpečiť si potrebné doklady vopred. Pred cestou tiež nezabudnite skontrolovať dátum platnosti vášho pasu, pretože niektoré krajiny neakceptujú pasy s platnosťou kratšou ako šesť mesiacov. Deti, ktoré už občiansky preukaz majú, nepotrebujú na cestovanie v rámci Európskej únie pas. Avšak treba byť opatrný pri cestách do krajín, ktoré nie sú súčasťou EÚ, vrátane Veľkej Británie. Niektoré krajiny stále vyžadujú víza, ktoré je často potrebné vybaviť niekoľko mesiacov pred plánovaným odchodom. Ak si nie ste istí, ktoré doklady potrebujete, je vhodné sa informovať na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Splnomocnenie
Ak vaše deti cestujú napríklad so starými rodičmi, alebo ak vy beriete na výlet svoje netere alebo synovcov, je dobré mať od rodičov písomné splnomocnenie, ktoré umožňuje danému dieťaťu vycestovať s danou osobou. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť zbytočným komplikáciám na hraniciach alebo pri akýchkoľvek úradných záležitostiach.
Poistenie
Pri ceste s deťmi by ste nemali podceniť zdravotné poistenie. Zdravie je to najcennejšie, čo máme. O zdraví nášho dieťaťa to platí dvojnásobne. Keďže deťom sa choroby a úrazy nevyhýbajú je vhodné mať kvalitné poistenie, aby ste nemali problém s ošetrením, nech ste už kdekoľvek. Už základné ošetrenie rany, či zlomeniny na pohotovosti vás bez poistenia môže stáť hotový majetok.
Lieky
Väčšina z vás lieky, ktoré si vezme na dovolenku nevyužije, ale pri deťoch nikdy neviete, čo sa môže prihodiť, tak by ste aspoň základ mali mať. Bavíme sa predovšetkým o liekoch proti horúčke a bolesti, vhodné je mať aj lieky na hnačku a niečo na alergickú reakciu. Vhodné je zabaliť si aj dezinfekciu, obväz a leukoplast.
Pršiplášť
Bez ohľadu na krajinu a ročné obdobie je vhodné mať v batohu malý skladací pršiplášť. Je spratnejší, praktický a hlavne vám ho na letisku nevyhodia z príručnej batožiny, čo sa pri dáždniku môže stať.
Pevná obuv
Nech už cestujete kamkoľvek pri deťoch je správna obuv veľmi podstatná vec. Deti sa bláznia, naháňajú, skáču, proste sa tešia zo života. V prvom rade, by mali byť v bezpečí a mali by sme predchádzať ich zraneniu. Väčšina miest je starodávna s úzkymi uličkami plnými, klzkými schodmi a mačacími hlavami, na ktorých sa môžu deti šmyknúť alebo spadnúť. Preto je dôležité, aby mali vtedy pevnú obuv.
Viacvrstvové oblečenie
Počas jednej cesty môžeme zažiť rôzne počasie. Takisto treba myslieť aj na klimatizáciu v lietadle. Mnohé krajiny majú klimatizáciu aj v autobusoch a niekedy je rozdiel medzi vonkajšou teplotou a klimatizovaným priestorom aj 20 stupňov. Je to veľká záťaž aj pre dospelých, nieto ešte pre detský organizmus. Najlepšie je v takýchto prípadoch mať viac vrstiev. Tričko, tenký svetrík a bundička vám vystačí na väčšinu vašich ciest.
Vlhčené utierky
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vôbec mohli predošlé generácie rodičov vychovať deti bez vlhčených utierok? Pre mňa osobne je to absolútne nepredstaviteľné. Na cestách je to veľmi praktická vec a využijete ju takmer pri všetkom. Či už potrebujete umyť dieťatku ruky, utrieť lavičku, či vyčistiť škvrnu od čokoládovej zmrzliny. Sú proste nenahraditeľné.
Hračka, knižka
Vzhľadom k veku dieťaťa je vhodné zvážiť maličkosť, ktorú si so sebou na cestu zoberie. Ak vaše dieťatko spáva s hračkou, nie je dôvod to na cestách meniť. U starších detí existujú mini cestovné stolné hry, ktoré môžu počas cesty hrať. Deti, ktoré už vedia čítať si môžu vziať aj knižku, ktorá im spríjemní cestu vlakom, či lietadlom, ale aj čakanie na letisku. Vhodné je mať aj bedeker o mieste, kam sa chystáte. Po ceste tak deti môžu zistiť zaujímavé veci. Pozitívnou správou je, že si nemusíte robiť starosti s ich veľkosťou. Hračku a knižku môžete mať aj v ruke pri vstupe do lietadla, ak sa vám nezmestila do príručnej batožiny.
Žuvačka, gumené cukríky
Pokiaľ sa vyberiete na cestu lietadlom je dobré mať so sebou žuvačku alebo cukríky, ktoré môžu deti žuvať počas vzlietania a pristávania. Určite ste zažili nepríjemnú bolesť v ušiach pri stúpaní a klesaní. Niekedy vám len v ušiach zaľahne, niekedy však bolesť trvá aj niekoľko hodín po pristáti. Deti majú ušné kanáliky užšie ako dospelý človek a preto je väčšia pravdepodobnosť, že môžu mať tieto problémy pri lietaní. Žuvanie vo všeobecnosti zmierňuje tieto príznaky. Pri najmenších deťoch je vhodné pri odlete a pristávaní dať fľaštičku alebo ich dojčiť, aby sa tlak v uškách zmiernil.
Tip na záver
Ak chcete aby malo dieťatko zážitok z cestovania, nechajte ho podieľať sa na balení a plánovaní výletu. Kúpte spolu jeho cestovnú tašku alebo kufrík, nech si s vašou pomocou vyberie veci, ktoré by si chcelo zobrať. Spýtajte sa na jeho názor, povedzte mu základné fakty o mieste, kam idete a pýtajte sa ho, čo by chcelo vidieť, alebo zažiť. Nerobte všetko za neho, nech sa od malička učí, že cestovanie je aj o plánovaní a balení sa.