Špeciál: Plavba výletnou loďou s deťmi
- Feb 23
- 5 min read
Updated: Mar 16
Výletné lode sa v posledných rokoch tešia stále väčšej obľube aj v našich končinách. Kombinujú v sebe pohodlie hotelového rezortu s nezabudnuteľným zážitkom z poznávacej dovolenky. Je však plavba loďou vhodná aj pre rodiny s deťmi? Určite áno – a v nasledujúcom texte sa dozvieš prečo.

Ako sa nalodiť?
Naša skúsenosť s plavbou na lodi spoločnosti AIDA na trase Hamburg – Bergen – Stavanger – Kristiansand – Oslo – Hamburg bola jedinečná. Celý proces pred nalodením bol perfektne organizovaný. Pri hlavnom vchode na železničnej stanici v Hamburgu čakali dodávky označené logom AIDA, ktoré prepravili naše kufre do prístavu. Každý kufor bol riadne označený štítkom s číslom kajuty, ktorý sme obdržali e-mailom spolu s lodnými dokumentmi niekoľko dní pred plavbou.

Samotný presun do prístavu bol takisto pohodlný. Len pár minút chôdze od stanice sa nachádzala autobusová zastávka, z ktorej premával shuttle bus priamo do prístavu.
Check-in
Check-in prebiehal online prostredníctvom aplikácie, pričom je nutné ho dokončiť najneskôr 3 dni pred odchodom. Zároveň si v aplikácii volíte časový interval nalodenia. Ak plánujete využiť služby tejto spoločnosti, odporúčame mať aspoň základné znalosti nemčiny, pretože proces vyplnenia dokumentov môže byť jednoduchší. Po registrácii vás čaká pasová kontrola, odfotografovanie a vytvorenie identifikačnej a platobnej karty, ktorá vám bude slúžiť počas celej plavby. Deti a tínedžeri dostanú špeciálne kartičky s obmedzením na alkoholické a kofeínové nápoje.
Po pasovej kontrole nasledovala kontrola príručnej batožiny, podobne ako na letisku. Pred nalodením bolo povinné pozrieť si inštruktážne video o bezpečnosti na palube, následne sme si nasadili záchranné vesty a prešli na kontrolný bod, kde by sme v prípade potreby nastupovali na záchranné člny. Po príchode na loď sa kufre nachádzali už pred našou kajutou – všetko prebehlo hladko a bez stresu. Až po tejto procedúre oficiálne začala naša plavba.
Aktivity na lodi
Na palube lode sme našli množstvo aktivít, ktoré zaujmú deti aj dospelých. Pre najmenších je tu detský lodný denník, ktorý ich informuje o všetkých plánovaných aktivitách na ďalší deň.

Detský klub na lodi je rozdelený do troch vekových skupín: mini klub (pre deti od 36 mesiacov), detský klub (pre deti od 6 do 13 rokov) a tínedžerský klub. Každý klub ponúka rôzne aktivity s animátormi, vrátane hier, súťaží a tanečných kurzov pre rodičov s deťmi. Večer sa koná detská diskotéka, a pre tínedžerov je pripravená špeciálna diskotéka, ktorá končí až o polnoci.

Okrem toho sa deti pod vedením animátorov zúčastňujú na príprave kultúrneho programu, ktorý na konci plavby predvedú.
Na lodi sa nachádzajú aj ďalšie zábavné miesta pre deti, ako herňa so stolným futbalom a hernými automatmi, bazény s tobogánom a opičia dráha.


Pri bazéne si môžete zapožičať spoločenské hry rôzneho druhu. Pre aktívnejších je tu minigolf a virtuálna realita s hrami vhodnými pre staršie deti (od 8 rokov).

Naše zážitky
Naša plavba trvala 8 dní. V prvý deň sme odplávali z prístavu v Hamburgu vo večerných hodinách. Druhý a siedmy deň našej plavby bol takzvaný Sea day. Celý deň sme strávili na lodi a naplno sme využívali aktivity, ktoré ponúka.

Zvyšné 4 dni sme každý deň ráno zakotvili v prístave v jednom z Nórskych miest. Počas dňa, kedy je loď v prístave máte možnosť vylodenia sa, môžete si spraviť samostatný program, alebo si aj objednať fakultatívne zájazdy a výlety na atrakcie, ktoré sprostredkúva priamo spoločnosť AIDA. V prípade, že vás dané mesto nezaujalo, môžete deň tráviť aj na lodi.
Bergen
My sme samozrejme zvolili vlastný program. Ako prvé sme navštívili čarovné mestečko Bergen.

Prístav sa nachádzal približne 15 minút pešo od preslávenej starej rybárskej štvrti Bryggen, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO. V blízkosti Bryggen sa nachádza farmársky a rybí trh, na ktorom sme kúpili známy nórsky karamelový syr, ktorý vrelo odporúčame.


Následne sme sa vyviezli lanovkou na vrchol hory Fløyen, odkiaľ je krásny výhľad na celé mesto.

Poobede sme ešte navštívili Akvárium, kde sme si mohli podržať morského ježka aj hviezdicu. Lístky do Akvária sme kupovali TU.
Okrem rôznych druhov rybičiek sme videli aj rodinku tučniakov a tuleňa.
Stavanger
Druhým mestom, kde naša loď zakotvila bol Stavanger.

V strede mesta sa nachádza najstaršia katedrála v Nórsku s názvom Stavanger domkirke. Úzke uličky starého mesta lemujú drevené domčeky z 18. a 19. storočia, ktoré sú súčasťou chráneného dedičstva.

Zo Stavangeru sa dalo ísť malou loďkou k Lysefjordu, ktorý je vzdialený 42 km, avšak my sme tento výlet pre zlé počasie vynechali.
Kristiansand
Ako tretie sme navštívili mesto Kristiansand, v ktorom sa nachádzajú najväčšie rybie trhy, v ktorých si môžete pochutnať na čerstvo ulovených ustriciach alebo iných rybích špecialitách.

Centrum mesta je typické pre svoju klasickú škandinávsku architektúru.

Nachádza sa tu množstvo čarovných obchodíkov a útulných kaviarničiek. V centre mesta sme sa zúčastnili aj orgánového koncertu, ktorý sa organizoval zadarmo v protestantskom kostole.

Oslo
Ako posledné sme navštívili Oslo. Hneď v prístave sme nastúpili na autobus Hop-on hop-off.
Oslo je hlavné mesto Nórska, je kultúrnym a historickým centrom krajiny. Mesto je domovom mnohých významných múzeí, ako je Múzeum vikingských lodí, Nórske národné múzeum a Múzeum Edvarda Muncha. My sme hneď ráno navštívili známu nórsku operu.

Následne nás autobus Hop-on, hop-off previedol starým mestom. Vystúpili sme kúsok od kráľovského paláca, ktorý sme si obzreli z vonku, nakoľko v zimných mesiacoch je pre verejnosť zatvorený.

Poobede sme navštívili Norsk Folkemuseum, čo je múzeum obdobné k Skanzenu v Štokholme. Článok nájdeš TU.

Na tomto mieste sa nachádza množstvo historických škandinávskych budov, vrátane dreveného kostola z 12. storočia.

Večer nás späť na loď opäť priniesol autobus Hop-on, hop-off.
Jedlo na lodi
Stravovanie na lodi je pestré a rôznorodé. K dispozícii sú reštaurácie so švédskymi stolmi, kde sú nealkoholické nápoje, pivo a víno v cene.

Pre tých, ktorí preferujú à la carte reštaurácie, sú tiež dostupné, no tieto si vyžadujú vopred rezerváciu a nie sú zahrnuté v cene plavby.

V reštauráciách so švédskymi stolmi si deti prídu na svoje, a to aj vďaka rôznym dezertom, ako je zmrzlina, ktorá je k dispozícii v Ice bare počas celého popoludnia.

V blízkosti detského klubu sa nachádza kuchynský kútik, kde rodičia môžu pripraviť alebo zohriať mliečko pre najmenšie deti.

Večerná zábava nielen pre deti
Po večeroch sa môžete tešiť na kultúrne predstavenia, ktoré sú prispôsobené aj pre deti, keďže sa konajú v dvoch časových blokoch. Posledný deň pred vylodením prebieha aj galaprogram, ktorý si nacvičili deti so svojimi animátormi počas plavby.

Okrem toho je obľúbené aj tematické fotenie, ktoré rodiny s deťmi veľmi oceňujú. Fotografiu si môžete zakúpiť alebo ju zahrnúť do filmového balíčka z plavby.
Plavba výletnou loďou je ideálnym spôsobom, ako spoznať rôzne destinácie, užiť si množstvo rodinných aktivít a vytvoriť nezabudnuteľné spomienky.
Tip na záver
Ak plánujete navštíviť reštauráciu, ktorá vyžaduje rezerváciu, odporúčame ju zarezervovať čo najskôr, najlepšie niekoľko týždňov pred plavbou, cez aplikáciu AIDA Cruises.
Po nalodení sa odporúčame zapnúť letový režim, nakoľko väčšinu času sa výletné lode plavia v medzinárodných vodách, ktoré patria do 4. roamingového pásma a faktúra za telefonát, alebo prípadné použitie dát by vás vyšla veľmi draho. Internetové balíčky si môžete zakúpiť pred plavbou, alebo aj priamo na lodi cez už spomínanú aplikáciu.