Od Štúdií Warner Bros po čarovné uličky Londýna. Navštívte miesta, kde sa natáčal Harry Potter.
Warner Bros. štúdiá
Prístup do štúdií Warner Bros. Studio Tour London - The Making of Harry Potter je najpohodlnejší z vlakovej stanice Euston, ktorá sa nachádza v severnej časti centrálneho Londýna. Táto stanica je priamo prepojená s metrom, kde sa krížia linky Victoria Line a Northern Line. Vašou destináciou je stanica Watford Junction, s cestovným časom približne 20 minút. Pred stanicou Watford na vás čaká autobus zdobený motívmi z Harryho Pottera, ktorý vás zdarma zavezie priamo k štúdiam. Nevyhnutnou podmienkou na vstup do autobusu je zakúpený lístok na štúdiovú prehliadku.
Už počas jazdy v autobuse sa môžete tešiť na uvítacie video s Tomom Feltonom (Draco Malfoy), ktorý vám zaželá nezabudnuteľný zážitok. Po príchode vás dobrovoľníci nasmerujú priamo do štúdií. V prípade, že prídete skôr, než je váš oficiálny čas vstupu, môžete využiť reštauráciu alebo suvenírový obchod priamo v areáli štúdií. V suvenírovom obchode nájdete skutočných znalcov sveta Harryho Pottera, pripravených pomôcť vám s výberom ideálneho suveníru. Okrem toho, zamestnanci zodpovední za predaj čarovných prútikov vám poskytnú informácie o jedinečných vlastnostiach a histórii každého prútika.
Vaša cesta začína dvojicou úvodných videí. V prvom videu vás privíta Fred s Georgom, ktorí vás zasvätia do tajomstiev štúdií a vysvetlia, na čo si počas návštevy dať pozor.
Následne ste pozvaní do malého kina, kde vás čaká krátky film, ponúkajúci exkluzívny pohľad na momenty z natáčania a zo zákulisia. Tento film je akýmsi oknom do sveta natáčania Harryho Pottera, kde uvidíte hercov stvárňujúcich Hermionu, Harryho a Rona pri písaní úloh alebo pri vzájomnom blahoželaní si k narodeninám.
Po skončení filmu sa premietacie plátno zdvihne a odhalí vám dvere do Veľkej siene, ktorá je srdcom štúdií. Dekorácie Veľkej siene sú prispôsobené podľa aktuálnej sezóny alebo sviatku. Vianočné obdobie je obzvlášť očarujúce, kedy Veľká sieň ožíva výzdobou z vianočného plesu, vrátane nádherných vianočných stromčekov a sezónnych dekorácií.
Cesta vás ďalej zavedie do obrovského štúdia, kde sú vybudované ikonické scenérie, ako sú pohyblivé schody, klubovne Chrabromilu a Slizolinu, či Dumbledoreova pracovňa.
V štúdiu sú dokonca scény zo žalára hodín elixírov. Pokračujete k Hagridovej chatrči
a Brlohu, kde sa riad umýva sám a ihlice štrikujú sveter pani Weasleyovej.
Neďaleko sa týči pôsobivé sídlo Malfoyovcov a len kúsok odtiaľ môžete objaviť Ministerstvo mágie. V štúdiách sa môžete zapojiť do interaktívnych aktivít, ako je trénovanie tanca na vianočný ples alebo prútikový súboj. Následne vstúpite do Zakázaného lesa, kde sa stretnete s hipogryfom Hrdozobcom a pavúkom Aragogom. Po prechádzke Zakázaným lesom prichádza na rad King's Cross s pristaveným vlakom do Rokfortu. Scéna ponúka náhľad do jednotlivých vozňov, ktoré sú zariadené podľa školských ročníkov obľúbených čarodejníkov.
Pre milovníkov gastronómie je pripravená reštaurácia, ku ktorej neodmysliteľne patrí ochutnávka nealkoholického ďatelinového piva.
V exteriéroch štúdia sú postavené kulisy ako Brloh, dom Dursleyovcov alebo skleník z hodín herbológie s mandragorami. Interaktívna časť pokračuje možnosťou privolať metlu kúzlom alebo si na nej zalietať.
Finálna časť vás zavedie do Šikmej uličky a Olivanderovho obchodu s prútikmi. Obdivujte najnovšie modely metiel a nechajte sa očariť Gringottbankou, ktorá je dokonca zobrazená v dvoch verziách - jedna z nich je demolovaná hologramom draka, čo je scéna, ktorá zaujme najmä mladších návštevníkov. Táto atrakcia je doplnená o hlasné zvukové efekty, preto sa odporúča chrániť sluch mladších detí.
Návšteva vrcholí v maketovej miestnosti, kde je vystavená zmenšená replika Rokfortu, ktorá v zimných mesiacoch získava čarovný nádych vďaka umelému zasneženiu. Posledná miestnosť štúdia je venovaná vzdaniu holdu štábu - sú tu škatuľky od prútikov, na ktorých sú mená všetkých, ktorí sa podieľali na tvorbe filmov.
Ako sme písali v článku - Tip na výlet: Londýn s deťmi - lístok odporúčame kúpiť v niekoľkomesačnom predstihu, pretože bývajú často vypredané. Cena lístka je rôzna, podľa toho, čo všetko lístok zahŕňa, ale začína na cene 62 euro. Lístok je možné si zakúpiť na oficiálnej stránke a zahŕňa iba vstupenku do štúdií Harryho Pottera. Ak však preferujete pohodlie voči cene tak je možné objednať lístok aj s priamym transferom z centra Londýna.
Nástupište 9 a ¾ na stanici Kings Cross
Na londýnskej stanici King's Cross nájdete legendárne nástupište 9 a 3/4, ktoré je známe všetkým fanúšikom Harryho Pottera ako miesto, kde čarodejníci nastupujú na vlak do Rokfortu. Toto fiktívne nástupište je situované na pravej strane od hlavného vstupu k reálnym nástupištiam. Jeho najzaujímavejším prvkom je polovica vozíka na kufre, ktorá vyčnieva zo steny - ideálna kulisa pre fotografiu. Návštevníci majú možnosť si vybrať šál špecifický pre jednu zo školských fakúlt a zapózovať pri tomto ikonickom mieste.
Hneď vedľa nástupišťa 9 a 3/4 sa nachádza jeden z oficiálnych obchodov Harry Pottera. Tu majú návštevníci možnosť nielen zakúpiť si rôzne suveníry, ale aj využiť služby šikovných grafikov, ktorí vám vašu fotku upravia. Za poplatok je možné fotografiu aj vytlačiť, čím sa stáva ideálnym spomienkovým darčekom z tohto magického miesta.
Železničná stanica St. Pancras
Jedna z najvýznamnejších a historicky významných železničných staníc v Londýne, sa nachádza v tesnej blízkosti slávnej stanice King's Cross. Tieto dve ikonické lokality sú prepojené spoločnou stanicou metra, čo umožňuje medzi nimi ľahký prechod. St. Pancras je známa nielen svojou architektonickou krásou, ale aj tým, že vo filme Harry Potter a Tajomná komnata bol použitý jej exteriér namiesto stanice King's Cross. Odtiaľ Harry s Ronom v slávnej scéne odchádzajú do Rokfortu lietajúcim autom, čo je moment, ktorý si fanúšikovia tejto série určite pamätajú.
Millenium Bridge
Známy ako visutý most pre chodcov, bol slávnostne otvorený v roku 2000 a od tej doby je významnou súčasťou londýnskej panorámy. Jeho severný koniec hraničí s majestátnou Katedrálou sv. Pavla, zatiaľ čo na južnom konci susedí so Shakespearovým divadlom Globe, čo mu dodáva kultúrny a historický význam.
Millennium Bridge je tiež známy fanúšikom série Harry Potter, najmä vďaka jeho dramatickému zobrazeniu vo filme Harry Potter a Polovičný princ. V úvodnej scéne filmu je most zničený smrťožrútmi, čo je scéna, ktorá sa zapísala do pamäti mnohých divákov. Našťastie, v skutočnosti išlo len o veľmi presvedčivý filmový efekt, a most je v realite úplne nepoškodený a plne funkčný.
Stanica metra Westminister
Stanica metra Westminster v Londýne sa stala jednou z filmových lokácií pre sériu Harry Potter. Konkrétne, v časti Harry Potter a Fenixov rád, sa tu natáčala scéna, v ktorej pán Weasley sprevádza Harryho Pottera na výsluch na Ministerstvo mágie. Táto stanica, ktorá je v bežnom živote dôležitým dopravným uzlom, na chvíľu prenikla do sveta čarov a stala sa tak súčasťou tohto obľúbeného filmového príbehu.
Červená telefónna búdka ako vstup do Ministerstva mágie
Londýn je celosvetovo známy svojimi ikonickými červenými telefónnymi búdkami, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou jeho mestského charakteru. Tieto búdky našli svoje miesto aj v časti Harry Potter a Fénixov rád. Jedna z nich bola vo filme použitá ako vstup na Ministerstvo mágie.
Scéna, v ktorej sa táto telefónna búdka objavila, bola natáčaná na ulici Scotland Place, ktorá sa nachádza v blízkosti Whitehallu a Trafalgarského námestia. Po skončení natáčania bola búdka odstránená, takže ju už na tomto mieste nenájdete. V súčasnosti je najväčšia koncentrácia londýnskych ikonických červených telefónnych búdok umiestnená v okolí Big Benu, čo je jedna z najvýznamnejších pamiatok mesta.
Tipy na záver pre výlet do štúdií Harryho Pottera
Pre tých, ktorí si chcú dopriať skutočne autentický výlet a chcú preskúmať viacero miest spojených s natáčaním filmov o Harrym Potterovi, odporúčame zúčastniť sa na Harry Potter walking tour so sprievodcom. Táto prehliadka vás prevedie najdôležitejšími lokáciami a poskytne vám hlbší náhľad do filmového sveta.
Pre rodiny cestujúce so staršími deťmi, ktorým angličtina nerobí problém, je skvelou voľbou návšteva divadelného predstavenia "Harry Potter and the Cursed Child" v Palace Theatre. Toto predstavenie ponúka pokračovanie príbehu slávneho čarodejníka v úplne novej forme. Lístky na toto predstavenie sa dajú zakúpiť online, pričom odporúčame ich rezervovať s dostatočným predstihom.
Ako sa však vlastne dostať do Londýna? Podrobného sprievodcu si môžete prečítať tu.